Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України

СОЦІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ПІДТРИМКА
ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ТА ЧЛЕНІВ ЇХ СІМЕЙ

СОЦІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ПІДТРИМКА
ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ТА ЧЛЕНІВ ЇХ СІМЕЙ

Роз’яснення з окремих питань щодо умов виплати
одноразової грошової винагороди у розмірі
1 мільйон гривень за «Контрактом 18-24»

У зв’язку з виданням рішення Міністра оборони України від 20.02.2025 № 999/уд (далі – Рішення) Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України надається роз’яснення з окремих питань щодо умов виплати одноразової грошової винагороди за тривалість проходження служби в бойових умовах (далі – Винагорода) у розмірі 1 мільйон гривень, передбаченої п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 153 “Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану” (далі – Постанова), у вигляді питань-відповідей.

Відповідно до статті 21-5 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, особи, умовно-достроково звільнені від відбування покарання, можуть бути прийняті на військову службу за контрактом на посади рядового, сержантського і старшинського складу відповідно до військових звань, за якими вони перебувають на військовому обліку.

Згідно з Постановою, право на Винагороду мають військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану починаючи з  24.02.2022, брали безпосередню участь у бойових діях протягом не менше шести місяців та продовжують проходити військову службу станом на 13.02.2025.

Факт умовно-дострокового звільнення від відбування покарання не є підставою для відмови у виплаті військовослужбовцям Винагороди.  Обмеження щодо виплати Винагороди застосовуються до 2 військовослужбовців, які в період з дня прийняття (призову) на військову службу (після 24.02.2022) до 13.02.2025 два або більше разів притягалися до кримінальної відповідальності, адміністративної відповідальності за  військові правопорушення чи дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни.

Таким чином, військовослужбовці, які були умовно-достроково звільнені від відбування покарання, проходять військову службу у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, мають право на отримання Винагороди на загальних підставах, визначених Постановою.

Згідно з положеннями Постанови та Рішення, право на отримання Винагороди мають військовослужбовці, які проходять службу та безпосередньо брали участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій. Періоди безпосередньої участі у бойових діях підтверджуються виключно на основі визначеного переліку документів, таких як бойові накази, журнали бойових дій, рапорти командирів тощо.

Довідка, зазначена в Додатку 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, містить інформацію про участь особи в заходах, необхідних для забезпечення оборони України. Проте, ця Довідка не є документом, що підтверджує безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій для цілей виплати Винагороди згідно з Постановою.

Зважаючи на це, періоди, вказані в Довідці, не можуть бути використані як підстава для нарахування Винагороди, оскільки вони включають як періоди безпосередньої участі у бойових діях, так і інші періоди, за які виплата не передбачена.

Відповідно до Рішення наказ командира військової частини щодо виплати Винагороди має бути виданий на підставі документів, чітко визначених у цьому Рішенні. Перелік документів структурований у три групи, і для видання наказу необхідно подати щонайменше по одному документу з кожної групи.

Таким чином, подання всіх документів, зазначених у Рішенні, сукупно не є обов’язковим, але необхідно забезпечити наявність документів, що охоплюють усі три групи. Окремо варто зазначити, що довідки, оформлені за изначеною Рішенням формою, мають бути надані з кожного місця служби військовослужбовця, включаючи поточне.

Військовослужбовець має право на Винагороду, якщо був прийнятий або призваний на військову службу починаючи з 24.02.2022 у віці менше 25 років. Всі періоди його безпосередньої участі у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема після досягнення 25 років, враховуються для визначення права на виплату Винагороди в розмірі один мільйон гривень, за умови що сукупний строк такої участі становить не менше шести місяців станом на 13.02.2025. Якщо цей строк є меншим, Винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби із розрахунку 1/6 від одного мільйону гривень за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях (сумарно обчислених). Виплата здійснюється один раз за весь період проходження військової служби.

Підтвердження участі у бойових діях або заходах відряджених військовослужбовців з метою виплати додаткової винагороди здійснюється довідкою військової частини (установи, організації), органу військового управління, до яких був відряджений військовослужбовець, за формою і в порядку, визначеними у додатку № 1 окремого доручення Міністра оборони України від 06.03.2023 № 5718/з (далі – довідка).

Періоди безпосередньої участі у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, зазначені в довідці від іншої військової частини, можуть враховуватися для визначення права військовослужбовця на виплату Винагороди за умови, що вони підтверджені відповідними документами, передбаченими Рішенням та Постановою. Зокрема, участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій повинна бути підтверджена бойовим наказом, записами у журналах бойових дій (бойовими донесеннями) та рапортами командирів. Військова частина, в якій військовослужбовець проходить службу, за необхідності повинна здійснити відповідні запити до інших військових частин та узагальнити отримані дані для подальшого нарахування Винагороди.

Питання № 7.  Чи мають право на виплату Винагороди сім’ї військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх (далі – сім’ї зниклих безвісти (або полонених)) згідно з прийняттям Закону України від 8 жовтня 2024 року № 3995-ІХ?

Чи мають право на виплату Винагороди сім’ї зниклих безвісти (або полонених) військовослужбовців, які на момент набрання чинності Постанови мали право на виплату та перебували на військовій службі, проте станом на сьогодні є зниклими безвісти (або полоненими)?

Чи мають право на виплату Винагороди сім’ї зниклих безвісти військовослужбовців, які до моменту набрання чинності Постанови мали підстави для виплати, були зниклими безвісти та на момент набрання чинності Постанови виключені зі списків особового складу частини?

Відповідь № 7.

Сім’ї зниклих безвісти (або полонених), мають право на виплату Винагороди, зокрема згідно з умовами, встановленими Законом України від 8 жовтня 2024 року № 3995-ІХ. Це право поширюється на випадки, коли військовослужбовець відповідає умовам для отримання Винагороди, визначеним Постановою, зокрема:

  • був прийнятий або призваний на службу під час воєнного стану та продовжує проходити військову службу станом на 13.02.2025;
  • брав безпосередню участь у бойових діях протягом не менше шести місяців (або менше – 1/6 від 1 000 000 гривень за кожні 30 днів участі);
  • на момент прийняття або призову на військову службу був у віці до 25 років (не виповнилося 25 років).

Винагорода виплачується в повному обсязі в розмірі один мільйон гривень, якщо військовослужбовець перебував та звільнений з полону (за винятком добровільної здачі в полон) або у зв’язку із наявністю у нього захворювання, поранення (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни.

Факт обліку військовослужбовця як зниклого безвісти або полоненого, незалежно від того, чи зник він безвісти (або потрапив в полон) до набрання чинності Постанови чи після, не позбавляє сім’ю зниклого безвісти (або полоненого) права на відповідні виплати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Оскільки Винагорода є складовою грошового забезпечення, вона підлягає розподілу та виплаті сім’ям зниклих безвісти (або полонених) відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 884.

Винагорода належить до одноразових видів грошового забезпечення, для яких податковим законодавством не передбачено особливих умов оподаткування. Зокрема, компенсація податку на доходи фізичних осіб та застосування пільг з оподаткування військовим збором здійснюється на тих самих засадах, що й для грошового забезпечення військовослужбовців.

Питання № 9. Відповідно до Рішення виплата Винагороди не здійснюється військовослужбовцям, які два або більше разів за сукупністю притягувалися до кримінальної відповідальності, адміністративної відповідальності за вчинення військового адміністративного правопорушення або на підставі письмового наказу до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни, які враховуються для оцінки стану дисципліни і строк дії дисциплінарних стягнень за які не закінчився.

Мається на увазі випадки притягнення до відповідальності за будь-який період до 13.02.2025 року в сукупності, в тому числі строк дії яких минув? Чи лише дисциплінарні стягнення, строк дії за які не закінчився, і на який момент: видання наказу на виплату Винагороди, чи до 13.02.2025?

Відповідь № 9.

Відповідно до умов Постанови, виплата Винагороди не здійснюється військовослужбовцям, які в період з дня прийняття (призову) на військову службу (після 24.02.2022) до 13.02.2025 два або більше разів за сукупністю притягувалися до кримінальної відповідальності, адміністративної відповідальності за військові адміністративні правопорушення або дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни.

При цьому, щодо дисциплінарної відповідальності враховуються лише ті стягнення, строк дії яких не закінчився станом на 13 лютого 2025 року. Якщо дисциплінарне стягнення було зняте або його строк минув до цієї дати, воно не береться до уваги при ухваленні рішення про виплату Винагороди.

Перелік дисциплінарних порушень, які впливають на оцінку стану військової дисципліни, визначено у додатку 12 до Інструкції з надання доповідей і донесень про події, правопорушення та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту, затвердженій наказом Міністерства оборони України від 29 листопада 2018 року № 604.

Відповідно до умов Постанови, право на отримання Винагороди мають особи рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил та Державної спеціальної служби транспорту, які на момент набрання чинності цією Постановою були молодші 25 років та були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, тобто у період з 24 лютого 2022 року до 13 лютого 2025 року.

Водночас військовослужбовцям, які на 24 лютого 2022 року вже перебували на строковій військовій службі та в подальшому уклали контракт на проходження військової служби, виплата Винагороди не передбачена умовами Постановами.

Курсанти вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти мають право на виплату винагороди за умови відповідності критеріям, встановленим пунктом 4 Постанови.

Зокрема, вони повинні:

  • бути прийнятими або призваними на військову службу після 24.02.2022 у віці до 25 років;
  • брати безпосередню участь у бойових діях загальним строком не менше шести місяців на момент набрання чинності постановою;
  • станом на 13.02.2025 продовжувати проходити військову службу у військових званнях рядового або сержантського складу, незалежно від виду служби (включаючи військову службу під час навчання);
  • не мати відповідних дисциплінарних стягнень або притягнень до відповідальності.

Таким чином, якщо курсанти відповідають зазначеним умовам, вони мають право на отримання винагороди, оскільки їхнє фактичне військове звання відносить їх до категорії осіб рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.

Нормативно-правові акти

ПОСТАНОВИ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ:

  • від 11 лютого 2025 р. № 153  “Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану.

НАКАЗИ МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ:

  • від 20.02.2025 № 999/уд  “Рішення Міністра оборони України”.
Scroll to Top