Завантажити

Питання-відповіді

Відповідно до вимог Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 та Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від  12 травня 1994 р. № 302, посвідчення учасника бойових дій вручається, після надання особі статусу учасника бойових дій, особисто військовослужбовцю (військовозобов’язаному), або за його дорученням рідним чи іншим особам, за що вони розписуються у відповідних документах.

З метою отримання вищезазначеного посвідчення, особі необхідно заявою звернутися до начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де перебуває на військовому обліку, з проханням організувати та видати їй посвідчення учасника бойових дій за адресую місця проживання (перебування).

Бланк заяви щодо отримання посвідчення учасника бойових дій особами, які належать до маломобільних груп дивися Додаток 2.

В зазначеному випадку особа може надіслати документи як на адресу комісії Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій так і на адресу комісії Повітряних Сил Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

В подальшому комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій розгляне документи та прийме рішення, яке буде прийматися відкритим голосуванням більшістю голосів її членів, присутніх на засіданні.

Зразок Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України (далі – Довідка), за формою згідно з додатком 6 до Порядку надання  та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 (далі – Порядок).

У випадку, якщо Довідка видана до 22.08.2023, тобто до внесення змін в Порядок, то відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

У рішенні Конституційного суду України від 09.02.1999 року
№ 1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Враховуючи вищезазначене, Довідки, які видані військовослужбовцям до моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2023 р. № 887, мають для комісій з питань розгляду матеріалів про визнання
учасниками бойових дій ту ж саму юридичну силу, що й ті, які видані після зазначеної постанови.

Водночас звертаємо Вашу увагу на те, що в разі подання особою Довідки виданої за формою, яка діяла до 22.08.2023, з такою Довідкою вони також повинні подавати ті документи, які були підставою для видачі такої довідки, а саме не менш як один з таких документів:

  • витяги (копії) бойових донесень;
  • витяги (копії) з журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки);
  • витяги (копії) з вахтових журналів;
  • копії польотних листів;
  • копії матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.

Нормативно-правові акти

ЗАКОНИ УКРАЇНИ:

ПОСТАНОВИ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ:

  • від 20 серпня 2014 р. № 413 “Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення”;
  • від 12 травня 1994 р. № 302 “Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни”;
  • від 08.02.1994 № 63 “Про організаційні заходи щодо застосування Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

НАКАЗИ МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ:

  • від 10.11.2022 № 369 “Про затвердження Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років та Інструкції про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків “Ветеран війни – учасник бойових дій” та листів талонів на право одержання ветеранами війни проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 листопада 2022 р. за № 1441/38777.
Scroll to Top