ЗАВАНТАЖИТИ

Питання-відповіді

Право на отримання ОГД мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого)[2.1]. Утриманцями вважаються члени сім’ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).  
2.1. Стаття 161 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців»

Право на допомогу можна реалізувати в межах трирічного терміну з дати загибелі (смерті).

Розмір допомоги встановлюється виходячи від прожиткового мінімуму, встановленого законодавством станом на 1 січня відповідного року. У 2024 році цей мінімум становить 3 028 грн., а розмір допомоги у разі загибелі (смерті) становить – залежно від причинного зв’язку смерті (якщо пов’язана з виконанням обов’язків військової служби – 2 271 000 грн., якщо пов’язана з проходженням військової служби –1 514 000 грн.).

4.1. Пункт 1 статті 161 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців

Одноразова грошова допомога розподіляється рівними частинами між всіма отримувачами[5.1]. Якщо один з отримувачів допомоги відмовився від своєї частки, ця сума розподіляється порівну між рештою членів сім’ї. Відмова засвідчується нотаріально (за кордоном – у консульстві України). Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги між особами, які мають на неї право, вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку[5.2].  
5.1. Пункт 1 статті 163 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців» 5.2. Останній абзац пункту 14 постанови КМУ від 25.12.2013 № 975Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві

Для отримання частки допомоги таким особам необхідно звернутися до будь-якого ТЦКСП, розташованого  на підконтрольній території України, не пізніше 3-х років з дати смерті, зазначеної у свідоцтві про смерть. Оформлення допомоги відбувається на загальних підставах[6.2]. У разі подання заяви представником за довіреністю, її засвідчує нотаріус[6.3] (за кордоном – консульство України[6.1]). Заява підписується особисто або представником за законом (для неповнолітніх дітей та осіб, які визнані за законом недієздатними).

 

6.1. Стаття 13 Закону України «Про міжнародне приватне право»

6.2. Пункт 1 статті 163 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців»

6.3. Стаття 34 Закону України «Про нотаріат»

Нормативно-правові акти

  • Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»
  • Постанова КМУ від 25 грудня 2013 р. № 975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві”;
  • Наказ МОУ від 14.08.2014 № 530 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей»
Scroll to Top